środa, 5 czerwca 2013

Styren nie tylko szkodzi, ale utrudnia też polimeryzację

Stosowane w produkcji laminatów poliestrowo-szklanych żywice to najczęściej tzw. żelkot. Proces jego przygotowania może stanowić poważne zagrożenie w związku z właściwościami fizykochemicznymi używanych tu związków chemicznych. Przy pracach z użyciem żywic poliestrowych niezbędne jest stosowanie masek i półmasek z filtropochłaniaczami, okularów gazoszczelnych oraz ubrań zabezpieczających przed działaniem par styrenu.

Styren nie tylko szkodzi, ale utrudnia też polimeryzację

Większość styrenu zawartego w żelkocie ulega związaniu z żywicą. Jednak nawet po całkowitym utwardzeniu i obróbce mechanicznej produkowanego elementu nadal z laminatu wydzielany jest wolny styren.
Styren zalega w dolnych partiach pomieszczeń i gromadzi się we wszelkiego rodzaju zagłębieniach. Dlatego też trudno go usunąć, stosując tradycyjne rozwiązania wentylacyjne. Z tych powodów niezbędne jest stosowanie wyciągów:
  • mechanicznych mających czerpnie w najniższych punktach pomieszczeń,
  • miejscowych pod stanowiskiem pracy (dodatkowo - w miarę możliwości technicznych).
Także same produkowane elementy mogą stanowić miejsca gromadzenia się styrenu, jeżeli kształtem przypominają misę (np. kadłuby łodzi). W takich przypadkach należy przechylać formy w celu "wylania" zgromadzonych par styrenu.
Pary styrenu najbardziej wchłaniane są przez:
  • drogi oddechowe,
  • błony śluzowe,
  • skórę.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz