czwartek, 6 września 2012

Instruktaż stanowiskowy montera rusztowań budowlano - montażowych metalowych

Budownictwo od lat należy do jednej z najbardziej wypadkogennych sekcji gospodarki narodowej. Wskaźnik wypadków śmiertelnych pozostaje tu na poziomie wskaźnika dla górnictwa i kopalnictwa oraz ponad 2,5-krotnie przewyższa wskaźnik dla całej działalności produkcyjnej!
Także wskaźnik wypadków ciężkich jest tu 2,5-krotnie większy niż dla całej gospodarki narodowej. Znacznie przewyższa wskaźniki występujące w całej działalności produkcyjnej oraz górnictwie i kopalnictwie.

Instruktaż stanowiskowy montera rusztowań budowlano - montażowych metalowych

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy. Szkoleniu wstępnemu stanowiskowemu na stanowisku montera rusztowań budowlanych podlegają:
  • nowo zatrudnieni pracownicy na tym stanowisku,
  • pracownicy przenoszeni na stanowisko montera,
  • montażyści rusztowań budowlanych w przypadku:
- zmiany organizacji ich stanowiska pracy,
- wprowadzenia do stosowania nowych lub zmienionych maszyn, sprzętu, narzędzi,
  • osoby odbywające praktyczną naukę zawodu montera.
W przypadku wprowadzenia na stanowisku pracy zmian warunków techniczno - organizacyjnych, w szczególności wdrożenia:
  • nowej organizacji stanowisk pracy,
  • nowych lub zmienionych narzędzi, maszyn i innych urządzeń, pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach .
Z taką sytuacją będziesz miał do czynienia praktycznie na każdej nowej budowie. Przed dopuszczeniem pracownika do pracy na tej budowie, należy poddać go szkoleniu stanowiskowemu. W szczególności powinien być on zapoznany z planem bioz (instrukcją bezpiecznego wykonywania prac), a zwłaszcza informacjami dotyczącymi przewidywanych zagrożeń występujących podczas realizacji prac budowlanych, lokalizacją miejsc i stref niebezpiecznych, zasadami komunikacji i transportu oraz składowania materiałów, zasadami postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia, konieczności stosowania środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed skutkami zagrożeń.
Ilość czasu, którą należy poświęcić na instruktaż stanowiskowy montażysty rusztowań budowlanych oraz jego tematyka są uzależnione od rodzaju i zakresu zadań danego pracownika, a w przypadku wprowadzenia zmian warunków na stanowisku pracy, od stopnia tych zmian.
Czas trwania instruktażu stanowiskowego należy uzależnić od:
  • przygotowania zawodowego pracownika,
  • dotychczasowego stażu pracy pracownika,
  • rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku pracy na którym pracownik ma być zatrudniony.
Zgodnie z ramowym programem instruktaż stanowiskowy powinien trwać minimum 8 godzin lekcyjnych ( § 7 ust. 1 i § 11 ust. 4 rozporządzenia szkoleniowego oraz ramowy program instruktażu stanowiskowego zawarty w załączniku nr 1 część II do rozporządzenia szkoleniowego).

1 komentarz: