czwartek, 6 września 2012

Wypadki przy pracy z obrabiarkami do drewna

Obrabiarki do drewna zaliczane są do maszyn szczególnie niebezpiecznych. Większość wypadków zdarza się przy obsłudze pięciu podstawowych typów obrabiarek, mianowicie:
  • różnego typu pilarek tarczowych (najwięcej wypadków),
  • strugarek,
  • frezarek dolno i górnowrzecionowych (z pionowym wrzecionem, w tym frezarek szybkobieżnych),
  • pilarek taśmowych,
  • szlifierek.
Wypadki przy pracy z obrabiarkami do drewna

Zagrożenia wypadkowe przy pracy z obrabiarkami do drewna związane są przede wszystkim z:
  • dużą prędkością obrotową narzędzia, a więc i dużą szybkością skrawania,
  • koniecznością częstego stosowania ręcznego posuwu obrabianego materiału, co grozi zetknięciem się ręki pracownika z wirującym narzędziem,
  • możliwością gwałtownego odrzutu obrabianego przedmiotu wynikającego najczęściej z niejednolitej struktury drewna,
  • powstawaniem dużej ilości wiórów, trocin i pyłu drzewnego.
Większość wypadków powstaje wskutek zetknięcia się rąk pracownika z poruszającym się narzędziem. Narzędzia wielu maszyn do obróbki drewna nie mogą być w pełni zabezpieczone osłonami w czasie wykonywania niektórych prac, a pracują z dużą prędkością skrawania i muszą być bardzo ostre.
Stopień odsłonięcia wirującego narzędzia jest uzależniony zarówno od wymiarów obrabianego materiału, jak i od rodzaju wykonywanej operacji obróbczej. Przy prostych i bardziej powszechnych maszynach, takich jak pilarka czy frezarka, ręce pracownika muszą niejednokrotnie poruszać się blisko tnących narzędzi, co pozwala mu na ułatwioną kontrolę wykonywanych czynności podczas procesu obróbczego. Dlatego też, aby zmniejszyć ryzyko zawodowe i skutecznie zapobiegać wypadkom, zwróć szczególną uwagę na stosowanie właściwych osłon i urządzeń zabezpieczających oraz bezpiecznych metod pracy.
Pamiętaj, że narzędzie maszyny, które po przypadkowym dotknięciu przez pracownika może spowodować obrażenie ciała, powinno być obudowane lub zabezpieczone osłoną. Osłona ta musi spełniać następujące warunki:
  • działać niezawodnie i niezależnie od uwagi osoby obsługującej maszynę,
  • nie utrudniać warunków obsługi maszyny,
  • chronić osoby obsługujące i otoczenie,
  • nie powodować innego zagrożenia,
  • chronić również w razie uszkodzenia narzędzia.
Wiele wypadków jest wynikiem nieostrożności pracowników obsługujących obrabiarki, niestosowania osłon lub niewłaściwego ich ustawienia i zamocowania. Zwróć uwagę na jakość szkolenia - instruktażu na stanowisku pracy (w przypadku stosowania przez pracownika niebezpiecznych metod pracy instruktaż stanowiskowy powinien być powtórzony).
Bezpieczne obsługiwanie obrabiarek do drewna wymaga ciągłej czujności i skoncentrowania się na wykonywanej pracy.

3 komentarze:

  1. no to raczej zależy, jaką obrabiarkę się ma i jak się uważa. Mam jedną z Feldera i ona ma tyle zabezpieczeń, że musiałbym być naprawde bardzo niezdarny, żeby się zranić :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tym się zgodzę, dobry sprzęt to podstawa w stolarstwie, nie ma co oszczędzać na bezpieczeństwie..nie rozumiem ludzi, którzy inwestują w podróby z Chin a potem narzekają...ale z drugiej nawet posiadając Feldera trzeba być ostrożnym i posiadać umiejętności bo bez tego ani rusz...

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się, że duże znaczenie ma jakość samego sprzętu. Strugarki od https://winter-holztechnik.pl/maszyny/strugarki-czterostronne/ to maszyny bezpieczne, ilość zabezpieczeń zapewnia sprawną i naprawdę bezpieczną pracę. I kolejna kwestia - do obsługi tylko osoby po przeszkoleniu się angażuje.

    OdpowiedzUsuń