czwartek, 22 marca 2012

Azbest cz.1


Azbest.
Azbest – włóknisty pokrój kryształów pewnych grup mineralnych o stosunku długości do średnicy włókna co najmniej 100:1.
W polskich przepisach znajdziemy wiele odnośników dotyczących azbestu:
1.       Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (tekst jednolity:  Dz. U. 2004, nr 3, poz. 20 z późn. zm.)


2.       Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 r.  w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczenia azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (DZ. U. Nr  192, poz. 1876 z poźn. zm.)


3.       Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 października 2005 r. w sprawie zasad bhp przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz program szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów (Dz. U. Nr  216, poz. 1824)


4.       Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr  71, poz. 649)


Zbiór wszystkich przepisów dotyczących azbestu:

                Z powodu rakotwórczego działania pyłu azbestowego na organizm człowieka (pylica azbestowa i międzybłoniak opłucnej) wiele państw przystępuje do eliminacji azbestu z wyrobów, w których był dotąd stosowany uwagi na swoje właściwości. W Polsce dopiero w 1997 roku podjęto bardziej zdecydowane działania prawne zmierzające do eliminacji azbestu z produkcji i obrotu przez wydanie ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (1.). Wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest dopuszcza Sue w użytkowanych instalacjach lub urządzeniach nie dłużej niż do 31 grudnia 2032 roku (2.)
                Wydane na podstawie ustawy rozporządzenia dotyczą zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania tych wyrobów (3.), bezpiecznego użytkowania oraz warunków usuwania wyrobów zawierających azbest (4.), a także dopuszczenia wyrobów zawierających azbest do produkcji lub do wprowadzania na polski obszar celny.
Postaram się przedstawić podstawowe zasady postępowania z azbestem.

Użytkowanie wyrobów azbestowych

Aby bezpiecznie użytkować wyroby zawierające azbest, które posiadają gęstość objętościową większą niż 1000 kg/m3, możliwe jest tylko gdy stwierdzimy brak widocznych uszkodzeń, mogących stworzyć warunki do emisji azbestu do otoczenia. Takiego stwierdzenia dokonują właściciele lub zarządcy obiektów i urządzeń budowlanych z zabudowanymi wyrobami zawierającymi azbest na podstawie przeglądu technicznego tych wyrobów, z którego powinni sporządzić w dwóch egzemplarzach ocenę stanu i możliwości ich bezpiecznego użytkowania według zamieszczonego poniżej wzoru.
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości (a także obiektu, urządzenia budowlanego, instalacji przemysłowej lub innego miejsca zawierającego azbest) przechowują jeden egzemplarz oceny łącznie z dokumentacja miejsca zawierającego azbest (obiektu, urządzenia budowlanego lub instalacji przemysłowej) – drugi egze4mplarz oceny przekazują właściwemu organowi nadzoru budowlanego, w terminie 30 dni od daty sporządzenia oceny.

Usuwanie lub naprawa wyrobów zawierających azbest (2.)

                Wykonawca prac polegających na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest obowiązany jest do:
·         Uzyskania odpowiednio zezwolenia, pozwolenia, decyzji zatwierdzenia programu gospodarowania odpadami zaniezbieczonymi albo złożenia organowi informacji o sposobie gospodarowania odpadami niebezpiecznymi;
·         Przeszkolenia przez uprawniona instytucje zatrudnianych pracowników, osób kierujących lub nadzorujących prace polegające na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów oraz przestrzegania procedur dotyczących bezpiecznego postępowania;
·         Opracowania przed rozpoczęciem prac szczegółowego planu prac usuwania:
- identyfikacje azbestu w przewidzianych do usunięcia materiałach, na podstawie udokumentowanej informacji od właściciela lub zarządcy obiektu albo tez na podstawie badan przeprowadzonych przez akredytowane laboratorium,
- informacje o metodach wykonywania planowanych prac,
- zakres niezbędnych zabezpieczeń pracowników oraz środowiska przed narażeniem na szkodliwość emisji azbestu, w tym problematykę określoną przepisami dotyczącymi planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
- ustalenie niezbędnego dla rodzaju wykonywanych prac monitoringu powietrza;
·         Posiadania niezbędnego wyposażenia technicznego i socjalnego zapewniającego prowadzenie określonych planem prac oraz zabezpieczeń pracowników i środowiska przed narażeniem na działanie azbestu.
Wykonawca prac, przed przystąpieniem do prac polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest z obiektu, urządzenia budowlanego lub instalacji przemysłowej, a także z terenu prac, obowiązany jest do zgłoszenia tego faktu właściwemu organowi nadzoru budowlanego oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
                Zgłoszenie, o którym mowa powyżej, powinno zawierać w szczególności:
·         Rodzaj lub nazwę wyrobów zawierających azbest według grup wyrobów określonych w odrębnych przepisach,
·         Termin rozpoczęcia i planowanego zakończenia prac,
·         Adres obiektu, urządzenia budowlanego lub instalacji przemysłowej,
·         Kopie aktualnej oceny stanu wyrobów zawierających azbest,
·         Określenie liczby pracowników, którzy przebywać będą w kontakcie z azbestem,
·         Obowiązanie wykonawcy prac do przedłożenia nowego zgłoszenia w przypadku zmiany warunków prowadzenia robot.
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości obowiązany jest zgłosić prace polegające na zabezpieczaniu lub usuwaniu wyrobów zawierających azbest do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Wyroby zawierające azbest kwalifikowane zgodnie z ocena do wymiany na skutek nadmiernego zużycia lub uszkodzenia powinny być usunięte przez właściciela, użytkowania wieczystego lub zarządcę nieruchomości, urządzenia budowlanego, instalacji przemysłowej lub innego miejsca zawierającego azbest. Usuwane wyroby zawierające azbest powinny być zastąpione wyrobami niezawierającymi tego surowca.


Cdn……..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz